PRZYBECCY Sp. z o.o. | BUDOWA I SPRZEDAŻ DOMÓW POD KLUCZ

Budowa domu – od czego zacząć?

Po nabyciu działki budowlanej inwestor zadaje sobie pytanie, od czego zacząć budowę domu? Dzięki dokładnej odpowiedzi na to pytanie możemy uniknąć wielu komplikacji na późniejszych etapach budowy. Do podstawowych spraw, o których trzeba pamiętać należą przede wszystkim:

Analiza planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy – to podstawowe dokumenty, które należy przeanalizować jeszcze przed zakupem projektu budowlanego (a najlepiej także przed zakupem działki). Plan zagospodarowania przestrzennego informuje o przeznaczeniu użytkowym działki, linii zabudowy, dopuszczalnej kubaturze budynku, jego kształcie i specyfice dachu. Zatem dokument będzie cennym źródłem wiedzy, pomocnym podczas wybierania projektu budowlanego. Jeśli nasza działka nie została objęta planem zagospodarowania przestrzennego, musimy ubiegać się o wydanie warunków zabudowy. Warunki zabudowy to dokument równorzędny, w którym znajdziemy podobne informacje o możliwościach zabudowy działki budowlanej.

Wybór projektu – budowa domu od podstaw wiąże się z koniecznością zakupu projektu budowlanego. Każdy inwestor może wybierać spośród ogromnej ilości gotowych projektów budowlanych. Taka opcja opłaca się pod względem finansowym, jednak nie daje możliwości pełnego spersonalizowania wymiarów budynku. Dlatego bardziej wymagający inwestor może zamówić indywidualny projekt domu. Doświadczony architekt przygotuje go w oparciu o wymagania użytkowe przyszłych mieszkańców. Indywidualny projekt domu może być nawet niezbędny w przypadku działek budowlanych o niestandardowych rozmiarach.

Zgłoszenie zamiaru budowy – po ostatniej nowelizacji prawa budowlanego nie musimy już ubiegać się o pozwolenie na budowę. Rozpoczęcie budowy domów mieszkalnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki wiąże się jedynie z koniecznością zgłoszenia zamiaru budowy. Dla inwestorów jest to dość atrakcyjna zmiana. Pamiętajmy, że pozwolenie na budowę wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu dodatkowych formalności. Nie bez znaczenia pozostaje też czas wydania decyzji o pozwoleniu budowlanym. Zgłoszenie budowy jest procedurą uproszczoną. Podczas składania dokumentacji nie musimy przedkładać żadnych decyzji o dostawie mediów. Możliwości przyłączenia działki do drogi publicznej, przyłączenia kanalizacji, wody, prądu i gazu, będą weryfikowane podczas oddania budynku do użytku. Mimo wszystko wielu inwestorów nadal składa wnioski o wydanie warunków technicznych dostawy mediów. Jest to dobra praktyka, która pozwala uniknąć późniejszych problemów formalnych. Decyzja powinna być wydana od ręki, a jej koszt nie powinien przekroczyć kwoty 150 zł/szt.

Budowa domu od podstaw może być rozpoczęta po upływie 30 dni od daty przedłożenia zgłoszenia budowlanego. Jeśli w tym czasie nie dostaliśmy żadnego pisma z urzędu oznacza to, że lokalne władze udzieliły tak zwanej milczącej zgody na budowę. Owa zgoda jest ważna przez trzy lata. Jeśli w tym czasie inwestor nie rozpocznie prac budowlanych, konieczne będzie powtórzenie procedury formalnej.

Powrót do aktualności